Nordisk Mesterskap ble avsluttet i Sønderborg fredag. På to av de tre konkurranse dagene var det svært lite vind. Dette i kombinasjon med skvalpesjø og mye skift gjorde forholdene svært vanskelig og særlig for de største seilerne. Våre seilere trives mye bedre når det blåser litt og fant seg derfor ikke helt til rette. Resultatene var nok derfor litt under det man hadde håpet på forhånd.
I optimist jenter ble Celine Clausen til slutt nr. 25 og nest best av de 20 norske jentene. Til sammen 80 jenter deltok. Celine startet bra og lå på 14. plass etter to seilaser med vind på ca 3 m/s. Da vinden sluknet ned mot 05,-1.5 m/s og det i tillegg var skvalpesjø gikk det imidlertid tråere for Celine som falt ned på 35. plass før siste dag. Siste dag blåste det ca. 6 – 7 m/s og vi fikk endelig se litt skikkelig seiling. Celine seilte jevnt godt i disse forholdene og seilte seg opp 10 plasser i sammendraget.
I optimist gutter ble Viktor Grytdal nr. 47 og nr . 7 av de 20 norske guttene. Til sammen 81 gutter deltok. Viktor fikk en vanskelig start på mesterskapet med “black flag” allerede i første seilas. Etter dette seilte Viktor jevnt bra i de seilasene han seilte, men hans “iver” i starten vedvarte gjennom hele mesterskapet. Med til sammen 3 “black flag” på 9 seilaser ble det svært vanskelig for Viktor i sammendraget.
I Zoom 8 klassen ble Lene Hjellestad best av våre med en 8. plass. Med det var hun tredje best av de 11 norske jentene i feltet på 31 seilere. Også Lene hadde varierende resultater i de vanskelige forholdene. På den positive siden noterte vi en sterk 4. plass, samt to 7. plasser. Noen litt svakere enkeltseilaser og en disk gjorde at hun ikke kom ennå høyere i sammendraget. Vår andre jente, Vilde Smievoll endte til slutt som nr. 17 etter stort sett jevne plasseringer gjennom samtlige seilaser. I Zoom gutter ble Vegard Smievoll nr. 33 og var nok den av våre som trivdes aller dårligst under forholdene i Danmark.
For Zoom8 seilerne går turen nå videre til VM i Finland, mens det for de to optimist seilerne nå nærmer seg slutten på en svært trivelig karriere i optimistjollen.